Negocjacje czyli o czym warto pamiętać

Negocjacje są rozumiane w różny sposób. Bardzo często można spotkać się z określeniem, że jest to wykłócenie się o swoje, kiedyś nawet uważano, że dobry negocjator potrafi „wymusić” to czego chce. Aktualnie jednak zmieniono podejście do tematu. Negocjacjami określamy proces, dzięki któremu osiągamy porozumienie z partnerem kiedy tylko część naszych interesów jest wspólna a część sprzeczna. Udane i prawdziwe negocjacje muszą spełniać podstawowe warunki. Po pierwsze musi być część wspólna interesów, czyli tak zwana połowa drogi na której możemy się spotkać. Kolejnym warunkiem jest chęć porozumienia. Jest to bardzo ważne ponieważ przy braku szczerej chęci nie uda nam się osiągnąć zamierzonych rezultatów. Ostatni warunek to czas i przestrzeń. Jest ona potrzebna, żeby spokojnie i dobrze wynegocjować to na czym zależy każdej ze stron lub uzyskać kompromis.  W pośpiechu i bez namysłu ciężko jest podjąć prawdziwe negocjacje.

Brzmi poważnie i nie do osiągnięcia?

Nic bardziej mylnego. Nikt albo prawie nikt nie rodzi się z umiejętnościami negocjacji, ale każdy może się tego nauczyć. Wymaga to oczywiście nie tylko nauki ale też sporo doświadczenia. Brzmi poważnie, ale nie ma się czego obawiać. Można zacząć od książek poświęconych negocjacjom a potem ćwiczyć i wykorzystywać zdobytą tam wiedzę w różnych sytuacjach.

Gdzie się przydają umiejętności negocjacji?

W prawie każdej sytuacji. Wystarczy kłótnia z partnerem lub dziecko próbujące postawić na swoim. Kłótnia w sklepowej kolejce  lub rozmowa z trudnym klientem i już jest świetny powód do ćwiczeń. Ważne jest, żeby dobrze zastanowić się jaki jest problem i w jaki sposób można go rozwiązać z korzyścią dla obu stron. Również w pracy warto jest stosować metody i techniki negocjacyjne, ale o tym będzie w następnym artykule. 

Jaki jest dobry negocjator?

– godny zaufania – jeśli wzbudzasz zaufanie to łatwiej i szybciej osiągniesz porozumienie. Pamiętaj tylko, żeby go nie nadużywać.  

– dobry słuchacz – to bardzo istotna cecha. Nie wszyscy ją posiadają więc warto się jej nauczyć. Dla tych, którzy z natury są raczej gadatliwi może być to problematyczne, ale naprawdę pomaga. Słuchanie drugiej strony ułatwia nam zrozumienie jego potrzeb i punktu widzenia. Dzięki takim informacjom łatwiej wynegocjować kompromis.

– przygotowany – zawsze bądź przygotowany. Dotyczy to głównie spraw zawodowych, ale po małżeńskiej kłótni też warto się przygotować na negocjacje. W warunkach domowych warto zapisywać potrzeby obu stron i wyznaczyć cel do którego dążymy.

– otwarty – niby proste i oczywiste a jednak dla wielu osób bardzo trudne. Jednak kiedy zaczynamy negocjacje otwartość pomaga osiągnąć cel. Ludzie za bardzo zamknięci w sobie często budzą ostrożność i brak zaufania.

– komunikatywny – to nie znaczy wylewny. Dużo słuchaj, ale też ćwicz umiejętności komunikacyjne. Upewnij się, że Twój rozmówca wie o co ci chodzi i co chcesz osiągnąć. Nie zdradzaj się jednak ze wszystkim od razu.

Warto zerknąć: https://www.projektprzywodztwo.com/blog/jakimi-cechami-charakteryzuja-sie-negocjatorzy-eksperci

Modele negocjacji:

Wyróżniamy trzy główne modele negocjacyjne: twardy, miękki i rzeczowy. Pierwszy z nich polega na tak zwanym postawieniu na swoim i działa tylko w przypadku kiedy mamy przewagę. Opieramy się wtedy na swoim zdaniu i możliwościach. Rzadko w tym przypadku dochodzi do kompromisów. Model miękki jest przeciwieństwem twardego jak można się domyśleć. Opiera się na potrzebie „dogadania się”. Strony wolą ustąpić niż wchodzić w konflikt lub stawiać na swoim. Model rzeczowy jest wyśrodkowany. Dbamy tutaj o nasz interes nie lekceważąc jednocześnie interesu partnera. Próbujemy się dogadać w rezultacie czego zarówno my jak i nasz partner jesteśmy wygrani. Już za tydzień parę słów o negocjacjach w pracy. Jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami lub wynegocjować korzystny kontrakt.

Negocjacje w miejscu pracy

Niezależnie od tego czy negocjujesz warunki zatrudnienia, czy swoje nowe obowiązki zasada jest ta sama. Nie ma znaczenia czy pracujesz wiele lat w danej firmie czy raczej dopiero zaczynasz swoją karierę, ludzie szanują osoby potrafiące negocjować. W każdej sytuacji warto wiedzieć jak powalczyć o swoje lub mówiąc wprost: zrobić tak, żeby osiągnąć założony cel nie krzywdząc przy tym innych. Dziś kilka wskazówek jak postępować w pracy, żeby ułatwić sobie negocjacje.

Przygotuj się do negocjacji

To wskazówka na każdą okazję w pracy, ale idealnie sprawdza się przy negocjacjach. Zawsze bądź przygotowany i miej wszystko zaplanowane. Zarówno na zwykłe spotkanie biznesowe jak i na rozmowę z szefem bierz notatki lub powtórz co masz powiedzieć, zrobić lub przedstawić. Ja wychodzę z założenia, że warto być zawsze krok przed szefem. Zanim on o czymś pomyśli, Ty już to zrobiłeś. W pracy próbuję żyć zgodnie z tą zasadą i jak na razie zawsze wychodzi mi to na dobre.  Negocjacje pojawiają się również na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj żeby być przygotowanym.

Negocjacje bez pośpiechu

W negocjacjach nie warto się spieszyć. Jeśli masz jakąś umowę, ważną decyzję do podjęcia lub inne zobowiązania rób je na czas, ale bez pośpiechu. Decyzje podejmowane na szybko lub w towarzystwie emocji zazwyczaj są złe lub nieprzemyślane. Weź dokumenty do domu, przeanalizuj sytuację i daj sobie czas. Prześpij się z tematem zanim zaczną się negocjacje a na pewno nie będziesz żałował.

Pamiętaj o firmie

Warto angażować się w życie firmy i interesować się jej aktualną sytuacją. Wszelkie informacje o partnerze do negocjacji znacznie nam je ułatwia. Szybciej dobieramy metody i techniki, które przyniosą efekt i łatwiej osiągniemy to co chcemy. Informacje o firmie potrzebne nam są również w przypadku kwestii finansowych. Jeśli chcemy wynegocjować podwyżkę to wiedza o aktualnej kondycji firmy bardzo nam się przyda. Warto wtedy również wiedzieć w jaki sposób i kiedy przyczyniliśmy się do rozwoju firmy jako pracownicy a negocjacje łatwiej nam pójdą.

Codziennie rozwijaj swoje umiejętności negocjacyjne

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Każdego dnia rozwijaj swoje umiejętności negocjacyjne. Próbuj w domu, pracy, szkole lub sklepie. Zacznij powoli i delikatnie od wynegocjowania czegoś od swojego współpracownika. Pobaw się negocjacjami jak grą, próbuj, nie poddawaj się i trenuj coraz to nowsze umiejętności. Trenuj i rozwijaj swoją osobowość. Sprawdzaj i kontroluj swoje gesty, ruchy, mimikę i przyzwyczajenia. Zacznij zwracać uwagę na to co i jak robisz. Zaskakuj innych i sprawdzaj ich reakcje na twoje nowe wcielenie. Zapisuj swoje spostrzeżenia i przede wszystkim ucz się! Czytaj o negocjacjach i psychologicznych aspektach swojej osobowości. Dostrzegaj negocjacje w codziennych sytuacjach. Pomoże Ci to i przyspieszy osiągnięcie sukcesu nie tylko w pracy ale w każdej dziedzinie Twojego życia. Polecam gorąco książkę Björn Lundén i Lennart Rosell – Techniki negocjacji: Jak odnieść sukces w negocjacjach (https://www.empik.com/techniki-negocjacji-jak-odniesc-sukces-w-negocjacjach-lunden-bjorn-rosell-lennart,prod59140425,ksiazka-p). Nie jest to najnowsza pozycja, ale wiele się z niej nauczyłam.

Nie poddawaj się – próbuj negocjować

To chyba najważniejsze dlatego piszę o tym za każdym razem. Nie poddawaj się i ucz się na błędach. Bardzo możliwe, że na początku (szczególnie w firmie) będziesz trafiał na lepszych negocjatorów od Ciebie. Zapewne spotkasz się z sytuacjami gdzie ktoś od razu zorientuje się jaki masz plan i jakich technik negocjacyjnych chciałeś użyć. Nie zniechęcaj się wtedy, tylko spróbuj nauczyć się jak najwięcej od przeciwnika i próbuj go naśladować. Poszerzaj wiedzę codziennie i zrób wszystko, żeby osiągnąć sukces i poziom profesjonalisty w negocjacjach.

1 thought on “Negocjacje czyli o czym warto pamiętać”

  1. Z doświadczenia mogę potwierdzić, że przygotowanie i umiejętność słuchania są kluczowe. Sam wielokrotnie przekonałem się, że otwartość i zaufanie prowadzą do lepszych rezultatów w negocjacjach, zwłaszcza w pracy, gdzie długotrwałe relacje są bardzo istotne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *