Piramida celów – zaplanuj i zrealizuj swoje cele w prosty sposób.

Wiele osób zastanawia się jak osiągnąć to na czym nam zależy? Jak wreszcie porządnie się zorganizować i spróbować od nowa zrealizować swoje cele? Chyba każdy z Nas miał taki czas kiedy najprostsze zajęcie wydawało się niewykonalne a myśl o noworocznych postanowieniach już dawno poszła w zapomnienie. Wiem jak ciężko wtedy się zmotywować, dlatego zdecydowałam się podzielić moim sprawdzonym sposobem na realizacje nawet najbardziej zwariowanych marzeń. Stosuje tę metodę również przy realizacji trudniejszych celów, które wiążą się z wieloma działaniami lub wymagają intensywnej współpracy z innymi. Mój sposób nazwałam piramidą celów.

Jak to działa?

Najpierw cel główny

 

Piramida celów opiera się na dokładnym i przemyślanym opisie celu oraz krokach, które należy wykonać aby go osiągnąć. Najprościej zacząć od narysowania piramidy na kartce i wpisania na górze celu głównego. Jedna piramida to jeden cel główny, wiec jeśli chcesz osiągnąć kilka rzeczy to lepiej narysować kilka piramid. Warto pamiętać, że cel główny powinien być konkretny, mierzalny, ambitny, realny i przede wszystkim określony w czasie. Już na starcie zaznacz kiedy spodziewasz się, że go zrealizujesz nawet jeśli będzie to odległy termin. Ja czasem stawiam sobie cele które, z założenia mają trwać nawet 10 lat bo ułatwia mi to pilnowanie swojej drogi i nie błądzenie. Jeśli potrzebujesz przypomnienia jak tworzyć dobre cele to zajrzyj TUTAJ.

 

Rozpisz kroki w piramidzie celów

Na szczycie mamy już cel główny. Teraz podziel piramidę poziomo i na każdym piętrze umieść kolejny krok do realizacji celu. To trochę jak z drabiną – każdy mały krok to stopień wyżej zbliżający Nas do celu głównego. Kroków może być tyle ile potrzebujesz, natomiast ja rekomenduje maksymalnie pięć. Jeśli droga do realizacji celu jest długa, możesz z każdego kroku zrobić nową piramidę dzięki czemu łatwiej będzie Ci go zrealizować. Pamiętaj, że im mniejsze kroki tym większa motywacja. Szybciej zobaczysz efekty i będziesz widzieć realne osiągnięcia.

 

Postępuj zgodnie z planem

Piramida celów pomaga ułożyć sobie w głowie i rozpisać plan działania. Bardzo przydaje się przy organizacji i rozkładaniu trudnych zadań na mniejsze kroki. Zawsze staram się  zachowywać swoje piramidy i wracać do nich po jakimś czasie. Sprawdzam ile już udało mi się osiągnąć i czy moja aktualna sytuacja wymaga zmiany planu. Pamiętaj, że czasem w trakcie realizacji celu trzeba zmienić plan działania. Warto to uwzględniać i przede wszystkim dokonywać regularnej korekty. Zaznaczaj błędy i nanoś poprawki. Każda uwaga przyda się do późniejszej refleksji i analizy. Po wielu próbach coraz lepiej będzie Ci szło realne wyznaczanie celów, co znacznie ułatwi ich realizację.

Powodzenia!

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *