Praca zdalna – jak odnaleźć się w nowej, domowej rzeczywistości?

Pandemia spowodowała ogromne zmiany w życiu każdego z nas. Zostaliśmy na długo zamknięci w domach, nie tylko na czas wolny ale również podczas pracy. Duża część osób musiała w bardzo krótkim czasie nauczyć się pracować w swoim domu. Praca zdalna przed pandemią wydawała się świetnym benefitem i marzeniem wielu z nas. Jak jest teraz? Czy nadal każdy o tym marzy czy raczej rzeczywistość zweryfikowała wyobrażenia i marzymy o powrocie do normalności?

Już teraz wiadomo, że część firm dostrzegło atuty jakie ma praca zdalna i pozostanie przy tym rozwiązaniu nawet po pandemii. Badania wykazały, że pracownicy są bardziej wydajni, kreatywni i szybciej wykonują swoje obowiązki. Również oszczędność czasu ze względu na brak dojazdów dodała ludziom energii. Nie wszyscy jednak sobie z tym radzą. Po pierwsze nie każdy posiada gabinet i ciszę, która ułatwia pracę. Po drugie nie każdy jest w domu sam lub z osobami, które również pracują. Rodzice dzieci szkolnych wykazali się prawdziwym bohaterstwem łącząc życie rodzinne z pracą w domu. Nie zapominajmy o tych, którzy po prostu nie potrafią zmobilizować się do pracy lub funkcjonować dobrze w zamknięciu. Poniżej podpowiem Wam jak można ułatwić sobie życie i sprawić, żeby praca zdalna była wydajna i efektywna.

 

Planowanie pracy zdalnej

To jedna z ważniejszych rzeczy w każdej dziedzinie życia, a w aktualnej sytuacji na świecie chyba niezastąpiona. Planuj każdy dzień i każdy tydzień. Dobrze rozplanowane obowiązki łatwiej wykonać a codzienna organizacja ułatwi Ci wstawanie o odpowiedniej porze i dobre uporządkowanie dnia. Zaplanuj sobie czas pracy jako udawane bycie w biurze. Nie siedź przy biurku w dresie i nie wieszaj prania kiedy powinieneś pisać sprawozdanie. Ustal rytuały „wychodzenia” do pracy i te, które pracę będą kończyły.

Strefa pracy

Koniecznie wyznacz sobie strefę pracy. Nie musisz mieć gabinetu pełnego książek lub oddzielnego pokoju, ale ważne jest zorganizowanie miejsca do pracy. Niech to będzie kawałek stołu w salonie lub blat w kuchni. Odradzam sypialnie, kanapy i miejsca, w których zazwyczaj się odpoczywa. Trudno wtedy przestawić się na tryb skupienia i pracy. Zadbaj o dobre oświetlenie i spokój. Jeśli jest taka możliwość wyłącz telewizor i nie myśl o odkurzaniu, praniu i sprzątaniu. Ja robię sobie kawę a moja głowa zamienia przytulny dom na biuro:)

Tlen

Nie zapomnij o dotlenianiu mózgu. Aktualnie mamy początek wiosny i odczuwamy przesilenie wiosenne. W takich warunkach bardzo łatwo o zmęczenie, uczucie senności i niemoc. Rób sobie przerwy co 2-3 godziny i korzystaj z możliwości zaczerpnięcia powietrza. Wiele biur ma tylko klimatyzację bez możliwości otwierania okien. Wykorzystaj fakt, że jesteś u siebie i wietrz głowę kiedy możesz. Taki odpoczynek pobudza kreatywność i ma ogromny wpływ na jakość naszej pracy. Nie zapomnij też o zbawiennym wpływie dotleniania na uczucie stresu. Świeże powietrze działa na Nas relaksująco i redukuje poziom stresu. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

 

Podział

Rozdzielaj pracę od życia rodzinnego. Wiadomo, że łatwiej powiedzieć niż zrobić jednak staraj się stawiać wyraźne granice. Po pracy wyłącz komputer i zajmij się innymi obowiązkami a podczas pracy zawodowej nie wieszaj prania. Niby nic, ale takie małe mieszanie w życiu bardzo je komplikuje. Zanim się obejrzysz, praca nie będzie skończona a pranie nie będzie powieszone. Zrób wszystko, żeby poświęcać się w całości temu co robisz a tylko rozdzielanie tych dziedzin życia spowoduje, że nie będziesz myślał o jednym robiąc drugie. Do pomocy przyda Ci się dobra lektura, więc zapraszam Cię tutaj.

 

Napisz w komentarzu jaki Ty masz sposób na efektywną pracę zdalną 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *