Rekrutacja IT – sprawdź czy to praca dla Ciebie!

Rekrutacja IT jest ostatnio bardzo popularnym kierunkiem wybieranym z obszaru HR. Ze względu na szybki rozwój branży IT, stanowisko to kojarzy się z dużymi zarobkami i łatwą pracą. Kandydatów jest mało a pracownicy prawie biją się o każdego kandydata, więc nie wybrzydzają. Rekruterzy zarabiają dużo a prowizje są tak wysokie, że nie łatwo o wolnego pracownika na rynku. Czy to prawda?

Dziś opowiem Wam dokładniej o tym jak wygląda praca rekrutera IT.

Co robi rekruter IT?

 

Mogłoby się wydawać, że rekruter IT to podobne stanowisko to rekrutera w innej branży. Najbardziej zbliżona jest to jednak posada do headhuntera. Nie ma już niestety rekruterów IT, którzy pozyskują kandydatów tylko z ogłoszeń lub poleceń. Jest to spowodowane w dużej mierze rynkiem pracownika. Co więc robi rekruter IT? Przede wszystkim korzysta ze swoich znajomości oraz poleceń. Nieoceniony jest tu również direct search, który również stał się codziennością.

Oprócz pozyskiwania kandydatów rekruter IT musi znać podstawowe pojęcia z branży IT. Orientować się w językach programowania i freameworkach. Im więcej wie i lepiej się orientuje w nowościach z branży, tym staje się skuteczniejszy i bardziej profesjonalny.

Nie zapominajmy również o stałym kontakcie z klientem. Firmy IT to tylko część klientów poszukujących specjalistów IT. Duża część to przedsiębiorstwa nie mające pojęcia o branży IT, które dopiero zaczynają tworzyć taki dział lub po prostu szukają jednego programisty, który pomoże rozwinąć firmę.

Rekrutacja IT – jak wygląda przeciętny dzień?

 

Przeciętny dzień w rekrutacji IT zaczyna się sprawdzeniem maili i wiadomości od klientów i potencjalnych kandydatów. Rekruter musi dbać o dobry kontakt zarówno z jednymi jak i drugimi. Odpowiada na wszystkie pytania i wątpliwości po czym sprawdza status aktualnych rekrutacji. Jeśli poszukiwany profil jest błędny lub firma poszukująca specjalisty IT oferuje zbyt niskie wynagrodzenie, rekruter powinien pomóc klientowi wprowadzić takie zmiany, które pomogą w zatrudnieniu dobrego kandydata.

Bardzo często rekruter uczestniczy w rozmowach z kandydatami, przekazuje i wyjaśnia zadania rekrutacyjne oraz kontroluje przebieg całych projektów rekrutacyjnych.

Osoby dopiero zaczynające swoją pracę na tym stanowisku powinny pamiętać o skrupulatnym budowaniu swojej marki oraz poszerzaniu sieci kontaktów.

Jakie cechy powinien mieć dobry rekruter IT?

 

Przede wszystkim powinien być elastyczny. Ta cecha przydaje się w lawirowaniu między klientem i kandydatem. Rekruterowi zależy zarówno na dobru jednej i drugiej strony a taka sytuacja nie jest prosta. Ważne, żeby umiejętnie przekonać firmę do pewnych zmian a kandydata do przyjęcia fajnej oferty. Wśród specjalistów IT tak samo jak wśród klientów bardzo sprawnie działa poczta pantoflowa i wszystkie błędy i sukcesy są przekazywane. Warto o tym pamiętać.

Dobry rekruter to również dobry negocjator. Czasem musi wynegocjować wyższą stawkę dla kandydata a czasem niższe oczekiwania klienta względem doświadczenia idealnego pracownika. Omówienie tych spraw wymaga posiadania konkretnych umiejętności i wykorzystania ich w trudnej sytuacji.

Cierpliwość to również pożądana cecha. Procesy rekrutacyjne zazwyczaj ciągną się długo, tak samo jak znalezienie dobrego kandydata na odpowiednie dla niego stanowisko. Jeśli rekruter IT jest cierpliwy doczeka się docenienia swojej pracy i zamknięcia procesu rekrutacyjnego z sukcesem.

Rekrutacja IT – ile możesz zarobić?

To chyba najciekawsza część dla zainteresowanych tym kierunkiem osób. Legendy o zarobkach rekruterów IT są naprawdę niesamowite. Prawda jest taka, że wszystko zależy. Od czego? Głównie od doświadczenia i umiejętności rekrutera jak również od tego gdzie pracuje. W agencjach rekrutacyjnych szybciej i łatwiej zarobi się większe pieniądze jednak ilość projektów jak również brak nawiązania szczerej relacji z klientami i kandydatami może być problematyczna. Praca w firmie tworzącej dopiero dział IT lub pracującej tylko dla wybranych klientów daje możliwości bliższej relacji z klientami i kandydatami oraz ułatwia budowanie własnej marki.

Dajcie znać jakie Wy macie doświadczenia z tym zawodem? Pracujesz jako Rekruter IT? A może zastanawiasz się czy nim zostać? Koniecznie zostaw komentarz!

 

Zapraszam serdecznie na mój profil na instagramie 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *