Autoprezentacja na spotkaniu rekrutacyjnym – znajdź nową pracę.

Jak zadbać o autoprezentację na spotkaniu rekrutacyjnym? Poznaj moje trzy sposoby i znajdź nową pracę.

 

Spotkanie rekrutacyjne to bardzo ważny, ale też stresujący etap rekrutacji. Często jest to moment, który decyduje o dalszych losach kandydata. Niezależnie od poziomu doświadczenia zawodowego, zachowanie profesjonalizmu jest kluczowe, by odnieść sukces w tej ważnej fazie rekrutacji. Jako doświadczony specjalista HR, dzielę się z Wami kilkoma wskazówkami, które mogą znacząco wpłynąć na Wasze wrażenie w oczach potencjalnego pracodawcy.

  1. Szanuj siebie i innych

Specjalnie umieściłam to jako pierwsze bo szacunek do siebie i innych przejawia się w różny sposób. W rekrutacji jest kilka elementów, które są decydujące. Po pierwsze punktualność. Dla mnie jako dla rekrutera to bardzo ważne. Jeśli masz się spóźnić to uprzedź smsem lub zadzwoń. Pamiętaj, że jeśli w ogóle się nie pojawisz to najprawdopodobniej zostaniesz zapamiętany na długo i to nie tak jakbyś chciał. 🙂

Staraj się ubrać stosownie do okazji, ale jednocześnie tak żebyś czuł się swobodnie. Nie wpadaj na spotkanie zdyszany i zgrzany. Idealna sytuacja to być kilka minut wcześniej i móc iść do łazienki lub wykorzystać ten czas na relaks i wyrównanie oddechu. Ja zawsze staram się dać kilka minut kandydatowi w samotności przed spotkaniem, ale nie każdy tak robi.

  1. Dbaj o komunikację

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej staraj się wyrażać swoje myśli klarownie i zwięźle. Słuchaj uważnie i odpowiednio reaguj na pytania. Wyrażaj swoje zdanie, ale dbaj też o komfort innych. Pamiętaj o kontrolowaniu emocji i unikaniu negatywnych komentarzy na temat swoich poprzednich pracodawców czy sytuacji zawodowych. Skup się na pozytywnych doświadczeniach i na tym, jakie wnioski z nich wyciągnąłeś. Będzie super jeśli opowiesz jakąś historię, która była dla Ciebie lekcją lub wyzwaniem. Osobiście bardzo lubię pytać kandydatów o ich zawodowe wpadki – to pozwala mi lepiej ich poznać nie tylko jako ludzi, ale też specjalistów w swoich dziedzinach.

Przygotuj kilka istotnych dla Ciebie pytań dotyczących firmy, jej kultury, zespołu i oczekiwań wobec nowego pracownika. Pokaż, że przygotowałeś się do rozmowy i faktycznie zaangażowałeś się w proces rekrutacyjny.

  1. Pozwól sobie na komfort

Brzmi prosto i może troszkę dziwnie, ale naprawdę warto. Rozmowa rekrutacyjna sama w sobie jest niekomfortowa i trudna, ale nie ma powodu żeby sobie ją jeszcze bardziej utrudniać.

Jesteś zestresowany? Powiedz to rekruterowi.

Potrzebujesz się napić lub jest Ci gorąco? Powiedz to rekruterowi.

Bardzo często prowadzę rozmowy i obserwuję kandydatów, którzy nie mówią o swoich potrzebach. Chciałabym im pomóc, ale czasem nie wiem w jaki sposób. Jeśli nie będziesz dbać o swój komfort i poczucie bezpieczeństwa to wypadniesz dużo słabiej. Zamiast myśleć o swoich kompetencjach będziesz się niepotrzebnie zastanawiać czy możesz zdjąć marynarkę albo czy nie zaschnie Ci w ustach. Naprawdę nie warto.

Wskazówka na koniec:

Po zakończeniu spotkania podziękuj za okazaną Ci szansę i zainteresowanie Twoją osobą. To prosta, ale ważna forma uznania dla wysiłku włożonego w proces rekrutacyjny. Zachowując profesjonalizm na każdym etapie rekrutacji, zwiększasz swoje szanse na pozytywne rozstrzygnięcie procesu rekrutacyjnego. Pamiętaj, że rekruter może Cię zapamiętać i polubić, a to zwiększa Twoją szansę w innych procesach.

Powodzenia! Zajrzyj po więcej tutaj 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *