Słoikowanie

Dawno mnie tu nie było, ale już wróciłam z nową dawką informacji i pomysłów. Dziś chciałam Wam opowiedzieć o planowaniu noworocznym i trochę też o tym całorocznym. W poprzednich moich wpisach możecie się dowiedzieć o co chodzi z celami, postanowieniami i planowaniem więc zapraszam serdecznie do lektury. Dziś jednak zaczniemy od chyba najłatwiejszego czasu na planowanie czyli Nowego Roku. Chyba każdy chociaż raz w swoim życiu coś postanowił w związku z początkiem kolejnego roku. Jest to taki jakby nowy rozdział w życiu każdego a atmosfera skłania do robienia podsumowań tego co osiągnęliśmy w swoim życiu dotychczas.

Co więc zyskujemy z postanowień?

Przede wszystkim organizację. Kiedy ustalamy co i jak od początku do końca, łatwiej jest nam określić w czasie co i jak będziemy robić. Po drugie, zawsze jest dobry czas na zmiany a postanowienia ułatwiają nam podjęcie ostatecznej decyzji. Bardzo ważne jest, aby stale się rozwijać i nie poddawać. Jeśli dobrze uporządkujemy to co chcemy osiągnąć, będziemy stale motywować się do działania i nie poddamy się, to pod koniec roku spotka nas uczucie dumy i pewności siebie.

Jak to ogarnąć?

Od czego więc zacząć wprowadzanie zmian? Proponuję wrócić do mojego wpisu na temat planowania – https://werik.pl/jak_zaczac_planowanie_poznaj_skuteczne_metody_abcd_oraz_robienie_list/. Następnie wziąć kartkę i spisać postanowienia noworoczne, a na drugiej stornie to co udało nam się osiągnąć w tym roku. To zadanie jest bardzo ważne, pomaga zaplanować ale i motywuje dzięki podkreśleniu i przypomnieniu sobie o tym co udało nam się już osiągnąć.  

Świetną metodą jest tak zwane słoikowe. Do tego wystarcza tylko zwykły słoik, trochę karteczek i długopis. Można wszystko wrzucić w jeden, ale można też dwa wziąć lub więcej. Wszystko w zależności od potrzeb.

Co robimy?

Pierwszą opcją jest podział na dwa słoiki. W pierwszy wrzucamy karteczki z planami na Nowy Rok, a drugi zapełniamy przez cały rok. Wrzucamy wszystko to co nam się w danym roku dobrego przytrafi. Co osiągniemy lub zrobimy. Ja wrzucam wszystko w jeden słoik. Pozwala mi to stale go uzupełniać, a dzięki temu też pamiętam o swoich postanowieniach. Po uzupełnieniu słoika karteczkami, warto swoje listy włożyć do kalendarza lub plannera i pamiętać o tym co postanowiliśmy. Pomocne może  być też wsparcie osób z zewnątrz. Jeśli opowiemy im o swoich planach, będziemy mieć wsparcie bliskich.

Jak znaleźć sposób na siebie?

Najlepiej po prostu ćwiczyć i sprawdzać. Więcej próbujesz to więcej zyskujesz. Nie poddawaj się i próbuj różnych metod aż do skutku. Jeśli coś nie działa, zapisz dlaczego tak jest i wybierz inną metodę. Tyle jest metod ilu ludzi chcących wprowadzić zmiany w swoje życie. J

Trzymam za Ciebie mocno kciuki i życzę Ci samych sukcesów w Nowym Roku! Do zobaczenia w 2021 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *