Niedawno trafiłam na temat wypalenia zawodowego. Słyszałam o tym zjawisku już bardzo dawno temu, ale dopiero niedawno spojrzałam na temat z innej perspektywy. Kiedyś powiedziałabym pewnie, że to głupoty lub po prostu brak odpowiedniego balansu w życiu, ale to już się nie powtórzy. Teraz jestem w pełni świadoma, że ilu ludzi tyle doświadczeń, wyzwań i trudności. Nie jestem pewna czemu, ale tym razem pochyliłam się nad sprawą. Udało mi się nie tylko zgłębić temat, ale też poruszyłam go z każdą znaną mi osobą, która według mnie mogła spotkać się z tematem.
Byłam bardzo zaskoczona jak wiele osób zmagało się z tym problemem. Co ciekawe, naprawdę tylko niewiele osób zdecydowało się na konsultację ze specjalistą lub poszukanie pomocy gdzie indziej. Dzisiaj chciałabym przekazać Wam najważniejsze informacje dotyczące wypalenia zawodowego dzięki czemu będziecie mogli rozpoznać objawy gdy tylko się pojawią.
Zacznijmy od początku. Definicja wypalenia zawodowego brzmi następująco: zespół psychicznych i społ. skutków długotrwałego stresu emocjonalnego, przeżywanego w związku z wykonywaną pracą. Pełne wyjaśnienie znajdziesz TUTAJ.
O co w tym chodzi?
Kiedy pracownik wykonuje swoje obowiązki w stresie przez dłuższy okres czasu lub przy dużym obciążeniu emocjonalnym może go dotknąć tzw. wypalenie zawodowe, które ma kilka faz. Jeśli rozpoznamy je wcześnie bardzo prawdopodobne, że poradzimy sobie z nim sami lub wystarczą nam dłuższe wakacje na regeneracje. W cięższych przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty lub pomyśleć o zmianie pracy lub obowiązków.
Jak rozpoznać u siebie wypalenie zawodowe?
Przyjęto, że wyróżnia się trzy fazy wypalenia zawodowego. Czasem można spotkać inne nazewnictwo, ale generalnie objawy są bardzo podobne.
- Wyczerpanie emocjonalne – człowiek zaczyna odczuwać znaczny brak energii i motywacji do pracy. Czuje się przytłoczony obowiązkami, wymaganiami i oczekiwaniami współpracowników oraz przełożonego. Czasem pojawia się poczucie narastającej frustracji i bezsilności. Pracownik zaczyna odczuwać nudę i brak poczucia sensu wykonywanych obowiązków. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na swoje samopoczucie i nie ignorować ostrzeżeń wysyłanych przez organizm. To dobry moment na pochylenie się nad swoim zdrowiem, dietą i snem. Nie udawaj, że nic się nie dzieje!
- Depersonalizacja – to faza bardziej zaawansowana od wyczerpania. Można porównać ją do momentu kiedy człowiek ma tak bardzo dość, ze wychodzi z siebie lub zamyka się na otoczenie. W pracy przejawia się to obojętnością lub czasem nawet ignorowaniem innych. Pracownik staje się nieczuły i niewrażliwy. Osoby zwykle miłe i spokojne stają się nagle agresywne lub kłótliwe. To bardzo wyraźny sygnał, że coś się dzieje.
- Poczucie porażki – to moment kiedy pracownik ma wrażenie, że nic mu nie wychodzi i przestaje wierzyć w swoje kompetencje niezależnie od obiektywnej opinii innych.
Jakie powtarzające się emocje powinny wzbudzić naszą czujność?
– poczucie długotrwałego zmęczenia pomimo odpoczynku,
– problemy ze snem,
– niepokój,
– rozdrażnienie.
– frustracja,
– brak poczucia sensu wykonywanej pracy,
– problem z relaksem,
– brak poczucia własnej wartości,
– długotrwałe poczucie bezsilności.
Jeśli czujesz, że tekst był o tobie zrób pierwszy kroki wykonaj ten prosty TEST
Pamiętaj o skontaktowaniu się ze specjalistą. Nie zwlekaj i daj sobie szansę.
Potrzebujesz motywacji?