Zwiększ swoją szansę na sukces prawie się nie wysilając.

Pewnie wiele razy słyszałeś, że każdy może osiągnąć sukces. Ponoć czasem nawet nie trzeba się wysilać bo bogactwo i sława leżą na ulicy. Stale się o tym mówi, tłumaczy i namawia do realizacji marzeń. Może nawet kiedyś podejmowałeś próbę i stawiałeś sobie jakieś wyzwania.

Czy udało Ci się wytrwać?

Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu na sukces, a już na pewno nie ma łatwej drogi. Jest jednak sposób dzięki, któremu nie tylko zwiększysz swoją szansę na sukces, ale również ułatwisz sobie drogę do niego. jest to nic innego jak osiąganie i wyznaczanie celów.

Zastanawiałeś się kiedyś czym w ogóle jest cel?

Wyjaśnijmy sobie to w kilku słowach. Cel jest serią czynności mających doprowadzić do konkretnego rezultatu (skutku). Można je pogrupować na ogólne i szczegółowe, finansowe i społeczne lub osiągalne i nieosiągalne. Parę przykładów: celem ogólnym może być zakup domu a szczegółowym odkładanie 2000zł miesięcznie na zakup domu. Zasadniczo,  jakby tego nie opisać najważniejsze jest osiągnięcie wyznaczonego celu. Poniżej wymienię kilka metod i narzędzi, które pomogą Ci zdobyć swoje cele i osiągnąć sukces. ☺

Po pierwsze: bardzo ważne jest, aby dobrze wyznaczyć drogę do osiągnięcia celu. Najlepiej jeśli spiszesz to co chcesz osiągnąć. Napisz to w kilku słowach lub zdaniach. Główne cele napisz na górze strony a poniżej mniejsze, równie ważne. Wpisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy i o czym zawsze marzyłeś. Bazując na powyższej informacji staraj się wpisywać hasła skonkretyzowane.

 

Zrobione? To mamy już bazę i możemy działać ☺

Jedną ze znanych metod wyznaczania celów jest metoda S.M.A.R.T. polega na wyznaczaniu celu szczegółowego (konkretnego), mierzalnego (możliwość sprawdzania postępów), atrakcyjnego (motywującego), realistycznego (możliwego do osiągnięcia) i terminowego (osadzonego w jakimś czasie). Co to dokładnie oznacza?

Cel szczegółowy to coś co jesteś w stanie szczegółowo opisać, musi być przemyślany i dokładny. Na przykład określenie swojego celu jako bycie świetnym kierowcą nie jest szczegółowe. Kiedy poświęcimy chwilę okaże się, że nie można tak po prostu być świetnym kierowcą bo nie da się tego łatwo zmierzyć. Dużo lepiej jest postawić sobie za cel: przejadę 100000 km bezkolizyjnie lub wezmę udział w wyścigach na torze itd. To właśnie jest cel szczegółowy. Następnie mamy słowo mierzalny. Coś co pomoże Ci sprawdzić postępy. Może to być zdanie egzaminu, zdobycie wiedzy w danym temacie lub idąc tym samym przykładem wyjeżdżenie x godzin na torze wyścigowym. Sprawdzanie postępów może mieć wiele punktów, wszystko zależy od tego jaki cel wybierzemy.

Cel powinien być również atrakcyjny, czyli motywujący. Wybierz taki cel, który powoduje u Ciebie gęsią skórkę kiedy tylko o nim myślisz. Niech to będzie coś czego pragniesz naprawdę i bardzo mocno. Zapisz go na karteczce, włóż do portfela i czytaj nawet kilka razy dziennie a szczególnie wtedy kiedy czujesz, że tracisz motywację. Pamiętaj o punkcie ostatnim, czyli wyznaczeniu terminu dla danego celu. Nie tylko główny cel powinien go mieć ale również każdy, który doprowadzi Cię do jego osiągnięcia. Co jeśli nie uda Ci się osiągnąć celu w terminie? Kompletnie nic! Po prostu wyznacz nowy cel i próbuj do skutku. ☺

Równie dobrą metodą wspomagającą osiągnięcie celu jest metoda ALPEN pomaga również w organizacji czasu i zadań. Jej nazwa pochodzi od pięciu niemieckich słów: aufgaben czyli zadania; lange schatzen czyli określanie długości; pufferzeiten einplanen czyli planowanie przerw; entscheidungen treffen czyli decydowanie co jest priorytetem oraz nachkontrolle czyli kontrola po zakończeniu procesu. Dlaczego to takie skuteczne? Metoda ta pomaga  łatwo i sprawnie ułożyć sobie listę celów lub zadań do osiągnięcia.

Wygląda to następująco: najpierw stwórz listę celów (ta z początku się nada), następnie bardzo starannie zapisz ile czasu zajmie Ci osiągnięcie danego celu (możesz dodać trochę zapasowego czasu). Zaplanuj przerwy między osiąganiem poszczególnych punktów, np. odpoczynek i regeneracja mózgu po zdobyciu certyfikatu lub skończeniu kursu/studiów. Określ kolejność zadań czyli ich priorytet. Co musisz zrobić najpierw, żeby osiągnąć kolejny szczebelek.

W przypadku udziału w wyścigu na torze najpierw musisz poćwiczyć, zdać jakiś egzamin lub zrobić licencje itd. Ważne jest, żeby kolejność celów do osiągnięcia miała sens i była realna do wykonania. Na koniec dokonaj kontroli listy. Zaznacz co już udało Ci się wykonać, co wymaga więcej czasu lub co chcesz dodać. Czasem kiedy np. skończysz kurs okaże się, że wiedza którą zdobędziesz poszerzy twoje myślenie i spowoduje świeże spojrzenie na listę. Śmiało zmieniaj ją i modyfikuj, korzystając ze zdobytej wiedzy.

Mam nadzieję, że pomogłam, jeśli interesuje Cię ten temat zostaw komentarz a już niedługo parę słów o wyznaczaniu celów przez Brian’a Tracy-ego. ☺

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *