Czas na zarządzanie czasem!

Stwierdzenie, że zarzadzanie czasem jest bardzo istotne i przydatne jest oczywiste. Każdy, kto podszedł do tematu z  zaangażowaniem, na pewno odkrył jego skuteczność. Dzięki pracy nad sobą, wyznaczaniu celów, planowaniu oraz zarządzaniu czasem stajemy się lepszymi wersjami siebie. Każdy z nas może osiągnąć sukces i zdobyć to, co sobie zaplanował, wystarczy być wytrwałym i konsekwentnym w swoich działaniach.

PAUZA

 

To co jest najtrudniejsze w rozpoczęciu drogi z zarządzaniem czasem, jest tzw. pauza. Czym jest pauza?

To bardzo ważny moment, kiedy rozpoczynamy drogę z zarządzaniem czasem. Przede wszystkim dlatego, że musimy się zatrzymać – spauzować i zastanowić nad swoim życiem. Nie da się osiągnąć, tak naprawdę, żadnych pozytywnych efektów, jeśli nie przeanalizujemy tego, co w naszym życiu nie działa poprawnie. Wiele osób próbuje zacząć pracę nad sobą, ale nie odczuwa satysfakcji i nie widzi efektów swoich działań. Dzieję się tak w dużej mierze dlatego, że te osoby nie przepracowały swojej aktualnej sytuacji. Nie powiedziały STOP i nie zastanowiły się, co nie działa.

 

Jeśli próbujesz zacząć wstawać wcześniej i spożytkować ten czas na ćwiczenia, ale jednocześnie mieszkasz z czteroosobową rodziną w małym mieszkaniu i nie masz możliwości na jakiekolwiek ćwiczenia o poranku, to nie ma co się dziwić, że nie widzisz efektów. W takiej sytuacji po prostu zatrzymaj się i przemyśl, gdzie aktualnie jesteś. Zastanów się, jaki jest problem, obecna sytuacja i znajdź rozwiązanie. Może warto zacząć korzystać z siłowni plenerowej? Albo biegać, zamiast ćwiczyć w domu? W ten sposób spokojnie będziesz mógł wstawać wcześniej, wykonywać ćwiczenia i jednocześnie nie będziesz nikogo budzić.

BRAK SPONTANICZNOŚCI

 

Innym stereotypem dotyczącym zarządzania czasem jest przekonanie, że osoby stosujące te metody nie mają czasu na nic spontanicznego lub dla innych osób. Kiedy pracując z ludźmi, zachęcam ich do rozpoczęcia przygody z zarzadzaniem czasem, często słyszę: Skąd wezmę czas dla rodziny? albo Kiedy będę mógł oglądać filmy z przyjaciółmi? To pytania pojawiające się regularnie. Ludzie nie tylko boją się braku czasu na trwonienie go, ale również odczuwają lęk przed samą zmianą.

Warto wiedzieć, że zarządzanie czasem powoduje zwiększenie naszego czasu wolnego. To, na co go przeznaczymy, to już tylko i wyłącznie nasza sprawa. Możemy zarówno obejrzeć dodatkowy film, iść na spacer z rodziną lub poczytać ciekawe treści w sieci np. tutaj. Najważniejsze, że będziemy mieć wolną głowę i wszystkie ważne sprawy załatwione na czas.

LĘK PRZED ZMIANĄ

 

To kolejny powód, który jest bardzo ważny, ale często ukrywany. Osoby, z którymi pracuję, rękami i nogami bronią się przed nawet najmniejszymi zmianami. Jak sprawdzić, czy może jesteś to właśnie Ty?

Weź kartkę i coś do pisania (może być też notatnik w telefonie). Zapisz tam jeden cel, ale musi być konkretny np. nie pisz zdrowe jedzenie tylko zero czekolady/słodyczy/fast foodów. Wpisz coś, co jest mierzalne i konkretne. Nie musi jednak być bardzo trudne, np. czytanie 30 minut dziennie.

Teraz zacznij to robić, od dziś. Za każdym razem, kiedy pomyślisz o jakiejś wymówce, koniecznie ją zapisz. Dzięki temu małemu ćwiczeniu szybko przekonasz się, ile człowiek jest w stanie wymyśleć, żeby nie robić danej rzeczy. Nagle okaże się, że masz dużo pracy, partner chciał pogadać, zapomniałeś lub nawet nie miałeś, co czytać. Moja rada? Po prostu z tym walcz. Idąc tym samym przykładem, jak tylko uda Ci się przeczytać wartościową książkę, zapisz to osiągnięcie. Zacznij cieszyć się zmianami zachodzącymi w Twoim życiu i doceniaj je. Celebruj wszystkie dobre chwile, które miały z nią związek. Dzięki temu polubisz zmiany i  będziesz na nie czekał z niecierpliwością.

Czy ten temat Cię zaintrygował? Jeśli tak to świetnie bo to tylko fragment mojego ebooka. Całość znajdziesz tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *